Comunicat de presă
Chişinău, 17-08-2012
„Orice om e o valoare” – este mesajul celor aproximativ 30 de profesori de Educaţie Civică (EC) şi reprezentanţi ai Direcţiei Raionale de Învăţământ, Tineret şi Sport din raionul Drochia ce s-au reunit la Bălţi, în perioada 14-17 august, pentru a participa la un stagiu de formare privind activităţi de incluziune a copiilor.
În cadrul instruirii, participanţii au vorbit despre identitatea personală; modul în care luarea în considerare a opiniei copilului la orele de EC contribuie la includerea socială a acestuia; stereotipuri şi prejudecăţi existente în societate; cauzele şi consecinţele discriminării anumitor grupuri de copii.
Printre cele mai des enumerate cauze ale discriminării se regăsesc lipsa comunicării şi toleranţei între persoane, nerespectarea regulilor şi frica de diversitate. „Inhibiţia, degradarea, izolarea, agresivitatea sunt unele consecinţe ale discriminării copilului” spune Maria Deleu din satul Ochiul Alb. Incluziunea tuturor copiilor poate fi asigurată prin „comunicare, oferirea şanselor egale şi crearea situaţiilor în care toţi copiii să se apropie. Asta i-ar face să se cunoască pe sine şi pe ceilalţi, i-ar face mai toleranţi” adaugă Maria Deleu.